29 marzec 2024

Marka, Wiktoryny, Zenona

SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. A. MICKIEWICZA – SYBIRAKOM
2018-06-19 11:34:15

Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o Polskiej Golgocie, mówić o tamtych tragicznych i bardzo bolesnych wydarzeniach, o niewyobrażalnych cierpieniach, jakich doznali Polacy na zesłaniu. Wydaje się koniecznym, aby uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających sybiracką gehennę. Oto ostatnie:

1. 30 maja 2018 r. uczniowie, Dyrekcja oraz pracownicy szkoły uczestniczyli w pogrzebie ŚP. Jadwigi Skórskiej. Oddaliśmy należyty hołd wieloletniemu pedagogowi, Sybiraczce, a przede wszystkim Przyjaciółce naszej placówki, która brała czynny udział w przybliżaniu uczniom prawdy historycznej, a także wypełnianiu białych plam historii. Cześć Jej pamięci!
2. W dniach 5 – 8 czerwca 2018 roku w Łodzi odbywał się VIII Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru ph. „Drzewa wspomnień… drzewa pamięci”, którego uczestniczkami były panie: Dyrektor SP nr 2 w Grajewie, Barbara Ciszewska i Anna Niedźwiedzka. Nadzwyczaj ważna okazała się wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia scenariuszy, spotkań czy konkursów upamiętniających katorgę sybirską oraz zdobyta wiedza dotycząca form współpracy szkół. Z pewnością nasza szkoła nadal podejmować będzie szereg działań związanych z kultywowaniem tradycji patriotycznej.

3.KONKURS WIEDZY O SYBIRAKACH „GOLGOTA WSCHODU” rozpoczął się 14 czerwca 2018 roku o godzinie 9.00 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie.

W zmaganiach wiedzowych ze znajomości tematyki sybirackiej wzięli udział przedstawiciele klas VII szkoły podstawowej oraz II – III gimnazjum. Drużyny dwuosobowe odpowiedziały na 5 pytań losowo przez siebie wybranych o różnym stopniu trudności. Jury w składzie: wicedyrektor ZSM nr 2, pani Anna Deresz, nauczycielka historii, pani Maria Szymanowska, nauczycielka fizyki i informatyki, pani Krystyna Żyła oraz Anna Niedźwiedzka, nauczycielka języka polskiego, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Emilia Kuczyńska i Agnieszka Zabłocka – klasa VII B
– Paulina Piaszczyńska i Natalia Rydzewska – klasa II A
– Weronika Sikorska – klasa III A i Zuzanna Pytel – klasa III C
II miejsce – Aleksandra Mikielska i Piotr Przybyszewski – klasa III B
III miejsce – nie przyznano
wyróżnienie – Julia Kryszczyńska i Karolina Kulesza – klasa VII A

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek, a zwycięzcy zmagań dodatkowo wybrali sobie nagrody spośród przygotowanych książek i artykułów papierniczych ufundowanych przez: Dyrekcję szkoły, właściciela jednego z grajewskich portali internetowych oraz organizatorkę w/w rywalizacji.
Konkurs uświetnił występ pani Lidii Brzozowskiej oraz przedstawicielek chóru szkolnego. Ich wykonanie: „Hymnu Sybiraków”, „Miejcie nadzieję” i „Ojczyzno ma” oraz opowieść o gehennie przeżytej na Wschodzie zaproszonego gościa, Sybiraczki, pani Jadwigi Budnej, wywołało u słuchaczy wzruszenie, popłynęło nawet wiele łez… Po odśpiewaniu „Hymnu Sybiraków”, a przed rozpoczęciem konkursu, minutą ciszy uczczono pamięć ŚP. Jadwigi Skórskiej, Sybiraczki, która w maju br. odeszła do wieczności.

4. 15 czerwca 2018 r. uczniowie klasy IV A i przedstawicielka klasy V B wraz z nauczycielkami: Iwoną Niewiarowską i Anną Niedźwiedzką porządkowali na grajewskim cmentarzu symboliczny grób Sybiraków - Pomnik w hołdzie Zesłańcom Sybiru. Wszyscy włożyli bardzo dużo trudu w to, by oczyścić teren z chwastów i innych nieczystości, tym bardziej, że mocno przygrzewało słońce. Anna Niedźwiedzka dodatkowo zorganizowała dzieciom wycieczkę po naszej nekropolii – opowiedziała pokrótce historię cmentarza, kaplicy Świętey Anny, pokazała zabytkowe nagrobki.

Będziemy pamiętać o naszej przeszłości i swoją patriotyczną postawą wciąż budować polskość.

Anna Niedźwiedzka